Jaké jsou druhy nootropik?

Nootropika neboli „chytré drogy“ jsou látky, které mohou zvýšit výkon mozku. Někdy se označují za látky zlepšující paměť.

Nootropika na předpis jsou léky, které mají stimulační účinky. Mohou působit proti symptomům určitých zdravotních stavů, jako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), narkolepsie nebo Alzheimerova choroba.

Nootropika bez předpisu, které mohou zvýšit výkon, vnímání nebo koncentraci. Kofein a kreatin jsou také považovány za nootropika. Léčí nemoci, ale mohou mít určité účinky na myšlení, paměť nebo jiné mentální funkce.

V článku si řekneme, jaký je rozdíl mezi druhy nootroipik na předpis a ty, které seženete běžně ve formě doplňků stravy.

Nootropika na předpis – léčiva

Lékař může předepsat určitá léčiva pro léčbu zdravotního stavu. Lék je obvykle druh stimulantu, jako je amfetamin, který může pomoci léčit hyperaktivitu (ADHD), narkolepsii, demenci nebo podobný zdravotní stav.

Nootropika na předpis zahrnují:

  • modafinil (Provigil), stimulant, který řeší náhlou ospalost narkolepsie
  • Adderall, který obsahuje amfetaminy k léčbě ADHD
  • methylfenidát (Ritalin), stimulant, který dokáže zvládnout příznaky narkolepsie a ADHD
  • memantin (Axura), který léčí příznaky Alzheimerovy choroby

I když to může být účinné pro léčbu specifických zdravotních stavů, člověk by je neměl brát bez lékařského předpisu. Stejně jako všechny léky na předpis představují riziko nežádoucích účinků a osoba by je měla užívat pouze pod dohledem lékaře.

Běžné vedlejší účinky nootropik na předpis zahrnují:

  • vysoký krevní tlak
  • rychlý srdeční tep
  • nespavost a další poruchy spánku
  • potíže s viděním
  • závislost

Některé důkazy[1] naznačují, že lidé, kteří používají nootropika na předpis ke zlepšení funkce mozku, mají vyšší riziko impulzivního chování. Zdravotníci by měli úzce spolupracovat s lidmi, kteří užívají léky na předpis, aby zvládli jakékoli vedlejší účinky a sledovali jejich stav.

Volně dostupná nootropika – doplňky stravy

Termín „nootropikum“ se může také vztahovat na přírodní doplňky stravy, které zvyšují duševní výkon.

Kofein

Spousta lidí konzumuje nápoje, které obsahují kofein, jako je káva nebo čaj, kvůli stimulačním účinkům. Studie[2] naznačují, že kofein je pro většinu lidí v mírném množství bezpečný.

Pravidelný šálek kávy nebo čaje může být dobrým způsobem, jak posílit duševní soustředění. Extrémní množství kofeinu však nemusí být bezpečné. Americká FDA (Food and Drug Administration) doporučuje, aby lidé konzumovali ne více než 400 mg kofeinu denně. Toto je množství ve 4–5 šálcích kávy. Kofeinové pilulky a prášky mohou obsahovat extrémně velká množství tohoto stimulantu. Jejich užívání může ve vzácných případech vést k předávkování kofeinem nebo dokonce ke smrti.

Těhotné ženy, nebo které chtějí otěhotnět, musí omezit příjem kofeinu. Studie[3] zjistily, že konzumace 4 nebo více porcí kofeinu denně je spojena s vyšším rizikem ztráty těhotenství.

L-theanin

L-theanin je aminokyselina, která se vyskytuje v černých a zelených čajích. Někdo může brát také doplňky stravy s L-theaninem.

Report z roku 2016[4] uvádí, že L-theanin může zvýšit alfa vlny v mozku. Alfa vlny mohou přispívat k uvolněnému, ale zároveň ostražitému duševnímu stavu.

L-theanin může fungovat dobře, když je brán v kombinaci s kofeinem. Některé důkazy[5] naznačují, že tato kombinace pomáhá zvýšit kognitivní výkon a bdělost. Neexistují žádné pokyny pro dávkování L-theaninu, ale mnoho doplňků stravy obsahuje denní dávku v rozsahu 100–400 mg.

Omega 3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny patří mezi nejznámější a nejstudovanější látky na zvýšení mentálního výkonu.

Tyto polynenasycené tuky se nacházejí v mastných rybách a doplňcích stravy z rybího oleje. Tento typ tuku je důležitý pro zdraví mozku a člověk ho musí získávat ze stravy.

Omega-3 pomáhají budovat membrány kolem buněk těla, včetně neuronů. Tyto tuky jsou důležité pro opravu a obnovu mozkových buněk.

Studie z roku 2015[6] zjistila, že omega-3 mastné kyseliny chrání před stárnutím mozku. Jiný výzkum dospěl k závěru, že omega-3 jsou důležité pro funkci mozku a nervového systému.

Velká analýza však zjistila, že „u kognitivně zdravých starších lidí není přínos pro kognitivní funkci s suplmentací omega-3 [polynenasycených mastných kyselin]“.

Racetamy

Racetamy jsou syntetické sloučeniny, které mohou ovlivnit neurotransmitery v mozku. Některé nootropické racetamy zahrnují:

  • piracetam
  • pramiracetam
  • fenylpiracetam
  • aniracetam

Studie provedená na potkanech naznačuje, že piracetam může mít neuroprotektivní účinky.

Jeden report[7] uvádí, že „Některé studie naznačují, že piracetam může mít nějaký prospěch, ale celkově nejsou důkazy konzistentní ani pozitivní, aby podporovaly jeho použití při demenci nebo kognitivní poškození.“ Potvrzení tohoto tvrzení bude vyžadovat další výzkum.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je strom původem z Číny, Japonska a Koreje. Jeho listy jsou k dispozici jako bylinný doplněk stravy. Studie z roku 2016[8] zjistila, že gingko biloba je „potenciálně prospěšná“ pro zlepšení funkce mozku, ale potvrzení bude vyžadovat další výzkum.

Dle jednoho přehledu[9], Ginkgo biloba může podle symptomů pomoci s příznaky demence. Report poukazuje na účinky vyskytující se u lidí, kteří užívali ginkgo více než 200 mg denně po dobu nejméně 5 měsíců. Autoři studie však poznamenávají, že je zapotřebí dalšího výzkumu. Také s dostupnými nootropiky na předpis nemusí být ginkgo biloba nejbezpečnější nebo nejúčinnější možností.

Panax ženšen

Panax ginseng (ženšen) je trvalý keř, který roste v Číně a částech Sibiře. Lidé používají tyto kořeny pro léčebné účely. Neměli byste zaměňovat ženšen Panax s jinými druhy ženšenu, jako jsou sibiřské nebo americké odrůdy. Jedná se o různé rostliny s různým použitím.

Studie z roku 2018[10] uvádí, že ženšen Panax může pomoci předcházet určitým mozkovým onemocněním, včetně Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby a Huntingtonovy choroby. Může také pomoci s regenerací mozku po mrtvici.

Panax ginseng přichází do interakci s mnoha léky, proto se poraďte s lékařem, než ho začnete používat. Typická dávka pro posílení mentálních funkcí je 100–600 mg jednou nebo dvakrát denně.

Rhodiola

Memobiotic Forte

Některé důkazy naznačují, že Rhodiola rosea L., známá také jako rhodiola nebo roseroot (angl.), může pomoci s kognitivními schopnostmi. Studie[11] uvádí, že rhodiola může mít neuroprotektivní účinky a může pomoci léčit neurodegenerativní onemocnění.

Další studie[12] zjistila, že rhodiola pomohla regulovat neurotransmitery v mozku, což mělo pozitivní vliv na náladu. Studie zmiňuje anti-depresivní vlastnosti této rostliny.

Kreatin

Kreatin je aminokyselina, která je stavebním blokem proteinu. Tento doplněk stravy je oblíbený u sportovců, protože může pomoci zlepšit výkon cvičení. Může ale také mít vliv na duševní a mentální schopnosti.

Studie z roku 2018[13] zjistila, že užívání kreatinu pomáhá s krátkodobou pamětí a logickou dedukcí. Není jasné, zda kreatin našemu mozku pomáhá i jiným způsobem.

Další studie z roku 2018 zmiňuje, že stále byl proveden omezený výzkum a není zřejmé, zda je tento doplněk bezpečný a účinný pro dospívající sportovce.

Fungují nootropika?

Některé studie poukazují, že nootropické doplňky stravy mohou ovlivnit mozkovou činnost. Stále však chybí jasné důkazy z větších kontrolovaných studií.

Kvůli nedostatečnému výzkumu nemohou odborníci s jistotou říci, že volně prodejná nootropika zlepšují mozkové funkce, nebo že je může každý bezpečně používat. Existují však důkazy, že omega-3 mastné kyseliny mohou prospívat mozku a celkovému zdraví. Kromě toho může kofein v krátkodobém horizontu zlepšit psychické soustředění

Závěr

Mnoho odborníků a lékařů souhlasí s tím, že nejlepším způsobem, jak posílit mozkové funkce, je přiměřený spánek, pravidelně cvičit, jíst zdravou stravu a zvládat stres. U lidí, kteří chtějí posílit kognitivní funkce, mohou pomoci doplňky stravy z kategorie nootropik. Před použitím je třeba se vždy konzultovat s lékařem, aby nedošlo k interakci s léky a k nežádoucím vedlejěím účinkům.


[1] Nonmedical Use of Stimulants Is Associated With Riskier Sexual Practices and Other Forms of Impulsivity

[2] Coffee, Caffeine, and Health Outcomes: An Umbrella Review

[3] Pre-pregnancy caffeine and caffeinated beverage intake and risk of spontaneous abortion

[4] L-Theanine as a Functional Food Additive: Its Role in Disease Prevention and Health Promotion

[5] The combination of L-theanine and caffeine improves cognitive performance and increases subjective alertness

[6] Omega-3 polyunsaturated fatty acids and brain aging

[7] Piracetam for dementia or cognitive impairment

[8] Ginkgo Biloba for Mild Cognitive Impairment and Alzheimer’s Disease: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials

[9] Effects of Ginkgo biloba on dementia: An overview of systematic reviews

[10] Beneficial effects of Panax ginseng for the treatment and prevention of neurodegenerative diseases: past findings and future directions

[11] Rhodiola rosea L. and Alzheimer’s Disease: From Farm to Pharmacy

[12] Rhodiola rosea L. as a putative botanical antidepressant

[13] Effects of creatine supplementation on cognitive function of healthy individuals: A systematic review of randomized controlled trials